img_3841

Współpraca lekarza z podologiem

W dniu 3 czerwca 2017 we Wrocławiu, podczas III Konferencji „Medyczna Strona Podologii”, miałem niezwykłą przyjemność poprowadzić wykład, którego tematem była „Współpraca lekarz – podolog”. Uczestnikami konferencji była czołowa grupa polskich podologów.

W moim wykładzie przedstawiłem jak powinna tak naprawdę wyglądać taka współpraca.

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że podologia w Polsce dopiero od niedawna zaczęła być zauważalna jako osobna dziedzina medycyny. Społeczeństwo oraz inni specjaliści medyczni (lekarze, fizjoterapeuci) coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, czym jest podologia, co robi specjalista podolog w swojej praktyce oraz jak nowoczesna podologia może pomóc w kompleksowej opiece nad pacjentem.

To jak ważnym zawodem staje się podolog w Polsce wie na razie głównie sam podolog, o ile ma poczucie własnej wartości i wartości pracy, którą wykonuje.

Bowiem podologia to dziedzina medycyny, która wprawdzie ogranicza się do stopy, ale jest bardzo szeroka i dotyczy schorzeń z pogranicza wielu medycznych dziedzin jak dermatologia, ortopedia, chirurgia, flebologia.

W związku z tym, że podologia jest takim poważnym zawodem, mającym do czynienia ze schorzeniami z różnych dziedzin medycyny, to na pewno możemy stwierdzić, że wymaga ona współpracy z innymi specjalistami, a zwłaszcza z lekarzami.

Oto przykłady specjalizacji lekarskich, które mogą współpracować z podologami:

 • dermatolog (grzybica stóp i paznokci)
 • chirurg (wrastające paznokcie)
 • ortopeda (deformacje i wady stóp, urazy)
 • lekarz rehabilitacji medycznej (deformacje i wady stóp)
 • diabetolog (stopa cukrzycowa)
 • inni lekarze specjaliści (onkolog, reumatolog, lekarz sportowy, endokrynolog, flebolog)
 • lekarz rodzinny
 • inni specjaliści medyczni jak fizjoterapeuta (wady stóp) czy dietetyk

 

KOMPLEKSOWA OPIEKA NA PACJENTEM W WYBRANYCH SCHORZENIACH

Poniżej przedstawię kilka przykładów wybranych chorób i sposobów kompleksowego leczenia pacjentów zarówno przez podologów jak i lekarzy.

GRZYBICA I INNE CHOROBY PAZNOKCI

Lekarz: diagnostyka i farmakologia.

Podolog: kontrola przebiegu leczenia (czy pacjent stosuje się do zaleceń?), dbanie o higienę, doradztwo w sprawie odpowiedniego obuwia i wkładek.

 

PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE I WADY STÓP

Podolog: usuwanie modzeli, dobór wkładek, ćwiczenia stóp i palców.

Fizjoterapeuta: terapia manualna, dobór wkładek, ćwiczenie prawidłowego chodu, ćwiczenia stóp i palców.

Lekarz: skierowanie na wykonanie obuwia ortopedycznego

 

STOPA CUKRZYCOWA

Lekarz: odpowiednia farmakologia, aktywne leczenie ostrych stanów (owrzodzeń), w tym leczenie chirurgiczne.

Podolog: po zagojeniu się owrzodzeń – dobór wkładek ortopedycznych zapobiegających naciskom i przez to powstawaniu nowych owrzodzeń; specjalistyczna pielęgnacja stopy (np. usuwanie hiperkeratozy na podeszwach); edukacja w zakresie pielęgnacji stóp przez samego pacjenta.

 

WRASTAJĄCE PAZNOKCIE

Podolog: zabiegi korygujące jak Metoda Arkady, klamry; opieka nad pacjentem po wykonanych plastykach wałów paznokciowych.

Lekarz: znieczulenie miejscowe palca, plastyki wałów paznokciowych.

 

Istnieje jeszcze wiele innych przykładów chorób, które podolog można leczyć wspólnie z lekarzem.

Moim zadaniem jest po prostu pokazać, że współpraca lekarza z podologiem jest korzystna dla obu stron oraz przede wszystkim dla samego pacjenta, jednak wymaga pewnego wysiłku zarówno ze strony podologa jak i lekarza.

Tak jak wspomniałem przed chwilą, mała część społeczeństwa (oraz lekarze) wiedzą, co dokładnie robią podolodzy i jak mogą być podolodzy pomocni w leczeniu schorzeń pacjentów.

Jeżeli bowiem nawet lekarz wie, kim jest podolog, to niekoniecznie musi wiedzieć, że podolog i gabinety podologiczny działa obok jego praktyki.

Dlatego trzeba się pokazać i nawiązać współpracę.

 

ASPEKTY PRAKTYCZNE WSPÓŁPRACY

1.W jaki sposób rozpocząć współpracę z lekarzem?

Najlepiej porozmawiać jest z danym lekarzem osobiście.

Można zrobić to telefonicznie i umówić się na spotkanie. Na pewno krótki kontakt osobisty da więcej niż długa rozmowa telefoniczna. Można umówić się również za pośrednictwem osoby, która zna danego lekarza, bo zdecydowanie łatwiej kogoś zainteresować naszą osobą i tym co robimy, jeżeli działamy z polecenia.

Lekarze z chęcią współpracowaliby z podologami i wysyłali pacjentów do gabinetów podologicznych, gdyby podolodzy pozwoliliby im dowiedzieć się o sobie. Uważam, że lekarz zawsze będzie zainteresowany dalszym profesjonalnym prowadzeniem pacjenta przez lekarza.

2. Czy lekarz będzie chciał rozmawiać z podologiem?

Uważam, że tak, co nie oznacza jednak tego, że spotkanie dojdzie do skutku od razu. Często wymaga to czasu i cierpliwości. Może też zdarzyć się tak, że po pozytywnej rozmowie lekarz zapomni o podologu, co nie musi oznaczać, że kogokolwiek lekceważy: brak czasu, inne aktywności zawodowe i prywatne itd. mogą się do tego przyczynić. W związku z tym warto przypomnieć się ponownie.

Podolodzy niosą niesamowitą ofertę, więc nie ma możliwości, aby w końcu taka oferta nie zainteresowała lekarzy.

A lekarze z chęcią wyślą swoich pacjentów do innych profesjonalistów, wiedząc, że ich pacjenci mają specjalistyczną opiekę.

Nie istnieje żaden powód do niepokoju o to, że pacjent zostanie „zawłaszczony” na stałe, ponieważ podolodzy jak i lekarze mają najczęściej zupełnie różne, uzupełniające się kompetencje. Współpracując, pomagają przede wszystkim pacjentowi, a to jest właśnie najważniejszy cel współpracy.

3. Jakie zasady obowiązują podczas współpracy?

Współpraca między lekarzami to normalna, szeroko stosowana praktyka. Lekarze wysyłają pacjentów do innych lekarzy, którzy w danej dziedzinie są od nich bardziej kompetentni.

Generalnie obie strony powinny się szanować. Dobrą praktyką jest przekazanie informacji lekarzowi na temat danego pacjenta. Powinno to być zrobione przed wizytą danego pacjenta u lekarza lub też po wizycie pacjenta w gabinecie podologicznym, jeżeli to lekarz wysłał pacjenta do podologa.

Forma przekazania informacji? Może być telefoniczna, e-mailem lub nawet pisemna (pacjent przynosi taką informację na wizytę).

4. Czy lekarz nas nie wyśmieje, ponieważ uzna, że wysyłamy pacjenta z banalnym problemem?

Poważny lekarz zawsze potraktuje innego specjalistę z szacunkiem. Nie ma czegoś takiego, że nie możemy zapytać o chorobę lub dolegliwość, która jest dla nas trudna lub wykracza poza nasze kompetencje. Uważam, że zawsze należy pytać, bo w ten sposób się uczymy, z korzyścią dla pacjenta. I przypomnę to co mówiłem wcześniej: jeżeli my będziemy szanować innych specjalistów, w tym lekarzy, nawet po zauważeniu niedociągnięć z ich strony, wtedy również my zostaniemy potraktowani godnie i z szacunkiem.

 

MOJE DOŚWIADCZENIA

Przede wszystkim działam w wielu zespołach podologicznych odnośnie plastyk wałów okołopaznokciowych. Zabiegi te wykonywane są zarówno w Źródlana Medycznym Centrum w Zielonej Górze, jak w innych ośrodkach podologicznych, m.in. we Wrocławiu, Bydgoszczy. Współpraca rozpoczyna się już na etapie kwalifikacji pacjenta do zabiegu – wspólnie oglądamy pacjentów zarówno bezpośrednio jak i zdjęcia ich palców, jeżeli pacjenci pochodzą z różnych dalekich regionów. Następnie wspólnie uczestniczymy w zabiegach, gdzie korzystam z rad podologów odnośnie przebiegu linii cięcia, a następnie samego zszycia rany. Wspólnie również prowadzimy pacjenta po zabiegu, kontrolując przebieg gojenia się. W mojej praktyce zawodowej mam pełne zaufanie do podologów, ich wiedzy i doświadczenia.

Jestem także członkiem zespołu, razem z Adrianem Arkada i Danielem Abratkiewiczem, który kształci innych lekarzy oraz podologów w wykonywaniu plastyk wałów paznokciowych. W tym przypadku wszyscy mocno zwracamy uwagę na tworzenie zespołów podologiczno – lekarskich, ponieważ taka współpraca owocuje prawdziwie kompleksową opieką nad pacjentem.

Do mojej praktyki lekarskiej trafiają również pacjenci z różnym schorzeniami stóp, np. modzelami, brodawkami. Wtedy odsyłam tych pacjentów do zaprzyjaźnionych gabinetów podologicznych, gdzie pacjenci otrzymują specjalistyczną pomoc.

Oprócz podologów, współpracuję też z innymi lekarzami oraz fizjoterapeutami.

 

PODSUMOWANIE

 1. Podolog to ważny zawód medyczny, który powinien mieć poczucie własnej wartości i wartości pracy, którą wykonuje. Podolodzy rozpoznają również choroby i to często przed lekarzami, co umożliwia szybszą diagnostykę pacjenta i rozpoczęcie leczenia.
 2. Podolog, jako specjalista medyczny, powinien nawiązywać współpracę z innymi specjalistami medycznymi, zwłaszcza lekarzami, w celu zapewnienia lepszej opieki pacjentowi oraz poszerzenia własnej wiedzy i umiejętności.
 3. Nawiązanie współpracy wymaga często czasu i cierpliwości.
 4. Zarówno lekarz jak i podolog mają swoje uzupełniające się kompetencje. Nikt nikomu nie zabiera pracy, ponieważ każdy zajmuje się tym, na czym zna się najlepiej. Wiedza podologów dotycząca chorób stóp jest często wyższa niż lekarza.
 5. Współpraca wymaga wzajemnego poszanowania się i działania jak partnerzy.
 6. Współpraca z lekarzem z pewnością umożliwi nam poszerzenie grupy naszych pacjentów.
 7. Najważniejszą korzyścią z takiej współpracy jest fakt, że nasi PACJENCI otrzymują najlepszą możliwą opiekę, w pełni kompleksową, nowoczesną i zgodną z najnowszymi standardami medycznymi.

Życzę wszystkim udanej współpracy!