Zgrzytasz lub zaciskasz zęby? Masz częste bóle głowy lub pleców? Bardzo prawdopodobne, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że zmagasz się z bruksizmem. Co to jest, jakie są jego przyczyny i jak należy to leczyć? Zapraszamy do lektury naszego bloga.

Zgrzytasz lub zaciskasz zęby? Sprawdź, czy to nie bruksizm

Bruksizm to dość tajemnicze słowo i lbnie każdy je zna. Jest to termin medyczny, który określa patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, czyli popularne zgrzytanie zębami i ich zaciskanie. Najczęściej dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni, odpowiedzialnych za prawidłowe ruchy żuchwy. Dlaczego możesz nie wiedzieć o tym, że coś takiego dzieje się z Twoją szczęką? Ponieważ zgrzytanie zębami występuje najczęściej w trakcie snu i odbywa się bez kontroli świadomości. Niestety niesie za sobą poważne konsekwencje i powikłania.

Trudno jednak znaleźć przyczyny bruksizmu. Lekarze, mimo badań cały czas zastanawiają się skąd bierze się nocne zgrzytanie zębów. Najczęściej wskazywanymi powodami są stres i wady zgryzu, ale także źle dopasowane plomby, protezy, braki zębowe oraz żucie gumy.

Czym objawia się bruksizm?

Przede wszystkim ścieraniem i pękaniem zębów, a także ich rozchwianiem. To bardzo ważne problemy! Jeśli zauważysz je u siebie – zgłoś się do specjalisty. Oprócz tego u chorujących na nocne zgrzytanie zębami zauważono też zanik przyzębia, przygryzanie języka i policzków czy krwawienie z dziąseł lub próchnica. Wokół żuchwy możliwe jest ograniczenie jej ruchomości lub jej przeskakiwanie przy bardzo szerokim otwieraniu ust, przerost mięśni żwacza. Ta dolegliwość niesie za sobą jeszcze większe konsekwencje, nie tylko w obrębie żuchwy.

Często występujące bóle głowy (w wielu przypadkach błędnie diagnozowane jako migreny), zaburzenia równowagi lub słuchu, bóle karku, pleców, barków, ograniczona ruchomość głowy. Dotyczy to również oczu: suchość oka, bolesność w ich okolicach, oraz słuchu: szum w uszach i jego bóle. Zauważasz u siebie podobne objawy? Pamiętaj, że do wszystkiego należy podejść z głową i bez paniki. Wiele osób nie wie, że zagadnienie bruksizmu dotyczy również ich. Wystarczy znaleźć charakterystyczne objawy i udać się do specjalisty, żeby jednoznacznie zdiagnozował, co się dzieje.

W Źródlana Medyczne Centrum w Zielonej Górze znajdziecie dwa sposoby leczenia bruksizmu:

• za pomocą specjalnej nakładki, która sprzyja rozluźnieniu mięśni żwaczy. Jest to bezpieczna metoda i warto ją wypróbować, ponieważ pomoże nam ograniczyć problem,

• za pomocą toksyny botulinowej, która pozwala na rozluźnienie mięśni żwaczy, przez co pacjent odczuwa ulgę już po kilku dniach od zabiegu.

Leczenie w Źródlana Medyczne Centrum jest kompleksowe – stomatolog i lekarz specjalista rehabilitacji medycznej wspólnie diagnozują i leczą pacjenta.
Pamiętajmy, że warto zadbać o to, aby w naszym życiu przyszedł czas na relaks, drobną zmianę stylu życia, która pozwoli nam zapomnieć o stresie. Chwila oddechu może dać naszemu organizmowi bardzo wiele dobrego,  dlatego pozwól sobie odpocząć!