Osocze bogatopłytkowe to naturalny preparat, utworzony z naszej własnej krwi. Aktualnie osocze podaje się pacjentom w wielu dziedzinach medycyny, jednak najwięcej wskazań znalazło ono w medycynie estetycznej oraz w ortopedii i rehabilitacji.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

osocze bogatopłytkowe kobieta

W medycynie estetycznej osocze służy przed wszystkim do regeneracji skóry twarzy, zwłaszcza w okolicach oczu. Osocze stosuje się na skórę szyi i dekoltu oraz dłoni – także w celu regeneracji i odświeżenia oraz na skórę owłosioną głowy, aby stymulować wzrost włosów. Wszystkie inne okolice naszego ciała są również dozwolone, zwłaszcza miejsca z bliznami i innymi nieładnymi zmianami.

Jak powstaje preparat osocza bogatopłytkowego?

Na początku lekarz pobiera u pacjenta krew, którą następnie przenosi do specjalnej probówki. Probówkę w krwią pacjenta umieszcza się potem w specjalnej wirówce, która, przy odpowiednio ustawionych parametrach, odwirowuje krew. Efektem takiego działania jest rozdzielenie krwi na krwinki czerwone oraz osocze, które z kolei może być podzielone na ubogopłytkowe i bogatopłytkowe.

Osocze bogatopłytkowe składa się z koncentratu płytek krwi. To właśnie płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, odpowiedzialne w naszym organizmie za procesy gojenia. Dlatego podanie osocza bogatopłytkowego do naszej skóry i stawów pobudza nasz organizm do regeneracji i rekonstrukcji tkanek. W efekcie następuje rewitalizacja skóry, poprawa jej elastyczności i ukrwienia, a na zewnątrz widzimy wygładzenie zmarszczek i ogólnie efekt odmłodzenia. W ortopedii i rehabilitacji zmiany będą dotyczyć przede wszystkim zmniejszenia zmian zwyrodnieniowych i przez to redukcję bólu oraz poprawę ogólnej sprawności.

Bezpieczeństwo zabiegu

Podanie osocza bogatopłytkowego jest generalnie bezpiecznym zabiegiem, śmiało można chyba powiedzieć, że najbezpieczniejszym ze wszystkich zabiegów medycyny estetycznej. Dlaczego? Ponieważ podajemy nasz własny materiał, na który na pewno nie będziemy mieć uczulenia. Najważniejsze jest to, aby krew została pobrana przez lekarza do spełniającego odpowiednie normy (zwłaszcza sterylności) zestawu do osocza. Oczywiście, kwestia precyzyjnego podania zarówno do skóry twarzy czy też do stawów jest również bardzo istotna i zabieg ten powinien być wykonany tylko przez wykwalifikowanego lekarza.

W jakich przypadkach skorzystać z osocza bogatopłytkowego?

Decydując się na zabieg osocza bogatopłytkowego, warto wiedzieć, w jakich przypadkach nam on pomoże. Przede wszystkim osocze nie jest wypełniaczem. Owszem, podanie osocza powinno wygładzić nasze zmarszczki, jednak nie jest to zamiennik toksyny botulinowej czy też kwasu hialuronowego. Wszystkie te metody mają inny mechanizm działania i generalnie inne wskazania. Jeżeli zależy nam na rewitalizacji skóry, zwłaszcza pod oczami, to osocze bogatopłytkowe jest często pierwszym zabiegiem, od którego warto spróbować naszą przygodę z medycyną estetyczną. Podanie osocza nie wyklucza poddania się innym zabiegom, a często powoduje, że kolejne zabiegi albo nie są już potrzebne, albo też ich intensywność nie musi być już tak duża, jak w przypadku, kiedy rozpoczynalibyśmy od podania np. wypełniaczy.

Co jeszcze warto wiedzieć o osoczu bogatopłytkowym?

Jednorazowe podanie osocza bogatopłytkowego może być niewystarczające i wtedy zabieg należy powtórzyć po 3-4 tygodniach, dwu- lub trzykrotnie. Przeciwwskazań do osocza wielu nie ma, a do najważniejszych należy aktualnie przebiegający ostry stan chorobowy, choroby układowe, choroby wątroby ciąża oraz zażywanie niektórych leków. Przed samym zabiegiem lekarz zawsze zbiera dokładny wywiad oraz udziela pacjentowi wyczerpujących informacji dotyczących zabiegu.

W naszym Centrum stosujemy różne zestawy do podawania osocza bogatopłytkowego, jednak najbardziej rekomendujemy zestawy Dr. PRP oraz Ycellbio, które zawierają specjalnie przewężoną probówkę, pozwalającą na precyzyjne odseparowanie osocza bogatopłytkowego od osocza ubogopłytkowego. Inne, prostsze zestawy nie posiadają takiej możliwości, w związku z tym jakość preparatu osocza może być niższa, a przez to efekt po podaniu – słabszy.

Dodatkowo w Źródlana Medycznym Centrum używamy wysokiej jakości wirówki horyzontalnej, która, w porównaniu z najczęściej stosowanymi wirówkami kątowymi, pozwala na bardziej efektywne odwirowanie osocza bogatopłytkowego.

Wszystkie wspomniane elementy: wysokiej jakości zestawy do osocza z przewężoną probówką, wirówka horyzontalna oraz doświadczony zespół lekarzy umożliwiają profesjonalny zabieg osocza bogatopłytkowego, a efektem końcowym jest zadowolenie pacjenta.

Kontakt