Smiling woman touching her clean armpit- isolated on white

Codziennie wylewasz siódme poty? Czyli jak walczyć z nadpotliwością…

Wstydzisz się plam na ubraniach, których nie potrafi zwalczyć żaden antyperspirant? Spokojnie! W naszym artykule wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości i zmartwienia dotyczące nadmiernego pocenia się.

Przede wszystkim pocenie się to normalna aktywność naszego organizmu i dotyczy każdego z nas. Pocimy się, kiedy jest nam gorąco, kiedy wpływają na nas silne emocje lub w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego. Poprzez pot regulujemy temperaturę naszego ciała i oczyszczamy je z toksyn pochodzących np. z tego co jemy. Może się jednak zdarzyć, że na naszej skórze pojawia się zdecydowanie za dużo potu i nie wyjaśniają tego żadne czynniki zewnętrzne. Wtedy mamy do czynienia ze stanem zwanym fachowo nadpotliwością.

Problem nadpotliwości dotyczy tych miejsc naszego ciała, w których znajduje się najwięcej gruczołów potowych. Pierwszą okolicą są pachy. To właśnie tam najczęściej pojawiają się mokre plamy i nieprzyjemny zapach. Problem nadpotliwości dotyczy też takich miejsc jak dłonie czy stopy. Nadpotliwość może być spowodowana samą nadczynnością gruczołów ekrynowych, jednak omawiany stan wywołują również takie czynniki jak zła dieta, zaburzenia hormonalne lub nadmierne zażywanie używek: alkoholu czy tytoniu. Nasilone wydzielanie potu może być też spowodowane chorobą (np. cukrzyca), innymi zaburzeniami hormonalnymi lub mieć po prostu podłoże genetyczne.

Nie stresuj się! Chociaż nadpotliwość to poważna sprawa, podejdź rozważnie do problemu. Zastanów się, czy to aby na pewno wzmożona potliwość, czy może błędy wynikające z Twojej niewiedzy tak wpływają na Twój organizm…

Oto 6 rad, które mogą Ci pomóc:

Smiling woman touching her clean armpit- isolated on white

  1. Nie przegrzewaj ciała
  2. Zrezygnuj z ubrań uszytych ze sztucznych materiałów
  3. Wybieraj przewiewne ubrania
  4. Stosuj antyperspiranty
  5. Przestrzegaj higieny osobistej
  6. Ogranicz alkohol, papierosy i kofeinę

Jeśli jednak problemu nie udało Ci się ograniczyć, zgłoś się do nas!

Nadpotliwość można leczyć! U nas w Źródlana Medycznym Centrum w Zielonej Górze odbywa się to podczas zabiegu, podczas którego podajemy małe ilości toksyny botulinowej, aby wyeliminować czasowo działanie gruczołów potowych. Efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Szczególnie polecany przed ważnymi uroczystościami i wyjazdami oraz przy aktywnym trybie życia.