uśmiech zmarszczki

Jak usunąć zmarszczki mimiczne?

Jak radzić sobie z problemem zmarszczek, jeśli widać go już na pierwszy rzut oka i czy można opóźnić proces starzenia się skóry?

Uśmiech to piękna rzecz, chociaż jak często mówią nasze babcie – od częstego uśmiechania robią się zmarszczki. Prawda czy mit? Powinniśmy zrezygnować z uśmiechu, żeby na twarzy nie pojawiły się kurze łapki? A może jedno i drugie nie ma ze sobą nic wspólnego?

Zacznijmy od tego jak powstają zmarszczki. Przede wszystkim zmarszczki powstają wraz z upływem wieku, czyli jest to normalny proces fizjologiczny. Na przyspieszone starzenie się naszej skóry ma wpływ wiele czynników takich jak np. promieniowanie słoneczne, które niszczy kolagen, chociaż tak naprawdę wcale tego nie czujemy. Niektóre kosmetyki niedostosowane do naszego rodzaju skóry powodują deficyty w warstwie ochronnej naszej skóry, dzięki czemu wolne rodniki mają do niej lepszy dostęp. Nie ma też wątpliwości, że dym papierosowy powoduje, że nasza skóra staje się mniej dotleniona i pojawiają się niechciane zmarszczki na naszej twarzy.

Niestety jest to proces, którego nie da się uniknąć w stu procentach. Można jednak łagodzić jego objawy. Wykorzystywanie kremów, które pielęgnują naszą cerę, stosowanie balsamów ochronnych z filtrem dla lepszej ochrony przed słońcem czy maseczek z kolagenem, które pomagają odbudować naszą skórę na pewno nie zaszkodzi. Nie uda się jednak całkowicie usunąć skutków braku kolagenu i elastyny w skórze. To jednak nie stoi na przeszkodzie, by próbować różnych metod uwalniania się od zmarszczek mimicznych.

Źródlana Medyczne Centrum w Zielonej Górze proponuje usuwanie zmarszczek mimicznych twarzy poprzez zastosowanie jednej z dwóch metod lub połączenia obu (najbardziej optymalne). Pierwsza metoda to podanie toksyny botulinowej, zaś druga polega na podaniu preparatów wypełniających np. kwasu hialuronowego.

1. Toksyna botulinowa wytwarzana jest przez bakterie Clostridum botulinum i wykorzystywana w medycynie już od wielu lat. Wcześniej pomagała w leczeniu spazmów mięśniowych, porażeń nerwów twarzy i skurczu powiek. Dziś jest wykorzystywana również w medycynie estetycznej. Rezultatem podania toksyny botulinowej jest relaksacja mięśni, czyli ich rozkurcz, a efekt kosmetyczny to właśnie usunięcie zmarszczek. Działanie toksyny widoczne jest po kilku dniach i utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy.
2. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, w tym w skórze. Niestety wraz z wiekiem jest jego coraz mniej, co powoduje redukcję elastyczności skóry, czego efektem są zmarszczki. Precyzyjnie podany kwas hialuronowy chłonie wodę i skutecznie wypełnia wolne przestrzenie, przez co pacjent uzyskuje pozytywny efekt kosmetyczny, który trwa, w zależności m.in. od gęstości preparatu, od kilku miesięcy do 2 lat. Za pomocą preparatów wypełniających można również konturować twarz, korygować linię żuchwy oraz powiększać usta.