img_1522

Brytyjska konferencja podologiczna w Bournemouth

Corocznie brytyjski College of Podiatry organizuje konferencje podiatryczne. W tym roku konferencja odbyła się w Bournemouth na południu Anglii. Wg organizatorów, uczestniczyło w niej ponad 1300 podiatrów, 100 wykładowców oraz 75 wystawców, nie dziwi zatem fakt, że to wydarzenie jest uznawane za największe spotkanie podiatrów w Europie.
Wykładowcami byli podiatrzy i lekarze pracujący w Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Tematyka wykładów była szeroka i dotyczyła w dużej części biomechaniki stopy i całego organizmu człowieka, leczenia stopy cukrzycowej, miejsca podologii w kryminalistyce. Poza głównymi sesjami plenarnymi, przez trzy na mniejszych salach odbywały się równolegle sesje tematyczne oraz warsztaty praktyczne.
Bogata była również oferta wystawców, wśród których przeważały firmy zajmujące się biomechanika stopy i posiadające w swojej ofercie różne rodzaje wkładek.
Dla mnie osobiście było to ciekawe doświadczenie, ponieważ oprócz dużej ilości nowej wiedzy, miałem okazję zaobserwować, z jakimi problemami mają do czynienia w swoich praktykach brytyjscy, australijscy czy też kanadyjscy podiatrzy (podolodzy). System kształcenia podiatrycznego w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie bardziej dojrzały od kształcenia w Polsce, przede wszystkim ze względu na fakt, że istnieje już kilkadziesiąt lat.    W związku z tym pewne wzorce pracy i system leczenia może być
na pewno w jakiś sposób naśladowany przez polskich podologów.